Kasdien vis skaisčiau šviečianti saulė išbudina ne tik per žiemą apsnūdusią gamtą, bet ir mūsų organizmą. Atėjus pavasariui, mus užplūsta naujos mintys, pabunda jausmai, atsiranda naujų planų, pajuntame jėgų ir energijos antplūdį. Tad ar reikia stebėtis, kad būtent pavasarį suaktyvėja ir tam tikros lėtinės ligos ir negalavimai, kuriuos per žiemą buvome pamiršę.   

 

                      Padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas                     

 

Vienos dažniausių lėtinių ligų, „prabundančių“ pavasarį ir rudenį – gastroezofaginis refliuksas ir rėmuo. Galima sakyti, kad tai tarpusavyje glaudžiai susiję, du vienos lazdos galai, pasireiškiantys dėl tos pačios priežasties – sutrikus normaliam skrandžio sulčių rūgštingumui. Jei rėmuo, tai yra deginimo už krūtinkaulio pojūtis, atsirūgimas rūgštimi, nuolatinis sotumo pojūtis, skausmas viršutinėje pilvo dalyje, raugėjimas, pykinimas, apetito stoka ir pan. pasireiškia padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, tai gastroezofaginis refliuksas  - būklė, kai skrandžio rūgštys iš skrandžio patenka į stemplę ir žaloja jos gleivinę. Dėl šios priežasties taip pat pasireiškia deginimo, graužimo už krūtinkaulio pojūtis, ypač atsigulus, pasilenkus, suvalgius tam tikrų maisto produktų. Maža to, kad abu šie negalavimai mums sukelia diskomfortą ir labai pablogina gyvenimo kokybę -  dėl padidėjusio skrandžio sulčių rūgštingumo ilgainiui gali išsivystyti sveikatai pavojingos komplikacijos: stemplės gleivinės uždegimas, opaligė ir kitos.

 

            Kodėl jos „per rūgščios“ ?

 

Skrandžio sulčių gamyba – natūralus fiziologinis procesas: sultyse esanti tam tikrų skrandžio sienelės ląstelų sekretuojama druskos rūgštis svarbi normaliam maisto virškinimui. Deja, šių procesų pusiausvyra labai lengvai sutrikdoma. Visi žinome, kad  pakanka užvalgyti netinkamo maisto, padauginti kavos, patirti stresą, kad pajustume nemalonius padidėjusio skrandžio sulčių rūgštingumo simptomus. Yra žmonių, kurie gimsta turėdami pernelyg daug specifinių skrandžio ląstelių, atsakingų už skrandžio rūgšties susidarymą, todėl nuolat kenčiančių dėl padidėjusio skandžio rūgštingumo ir rėmens. Vyrų skrandžio sienelėje šių ląstelių būna beveik 20 proc. daugiau nei moterų, tad ir dėl šių negalavimų stiprioji lytis kenčia dažniau. Be to, vyrai dažniau nei moterys linkę piktnaudžiauti alkoholiu, rūkymu, yra mažiau išrankūs maistui. O būtent šie veiksniai yra nurodomi kaip skatinantys skrandžio sulčių rūgštingumo padidėjimą.  

 

            Priemonės, padedančios išvengti dikomforto

 

Jei yra žinomi veiksniai, skatinantys skrandžio sulčių rūgštingumo padidėjimą, tai yra nustatytos ir rekomendacijos, padedančios  jo išvengti. Kaip visuomet viskas atrodo labai paprasta – rekomenduojama specialiai subalansuota mityba, be to valgyti lėtai, dažnai ir po nedaug, maistą gerai sukramtyti, paskutinį kartą valgyti likus 2-3 valandoms iki miego, atsisakyti alkoholio, rūkymo, vengti tam tikrų vaistų vartojimo (pavyzdžiui, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo). Būtinas tinkamas darbo ir poilsio režimas, patariama vengti nervinės įtampos ir streso, taip pat miegoti pakėlus lovos galvūgalį 10-15 centimetrų. Pageidautina sureguliuoti kūno svorį, normalizuoti žarnyno veiklą (vengti vidurių užkietėjimo), darbo metu vengti judesių, padidinančių spaudimą pilvo ertmėje, pavyzdžiui, nesilankstyti, nevilkėti ankštų drabužių, ilsėtis tik sėdint ar pusiau gulomis.

Kartais šios priemonės gali neduoti laukiamo rezultato, tad norom nenorom tenka vartoti skrandžio sulčių rūgštingumą slopinančus vaistus. Šiuo metu gydytojų paprastai skiriami dviejų rūšių medikamentai: H2 receptorių antagonistai ir protonų siurblio inhibitoriai. Kaip ir visus vaistus, juos privalo paskirti specialistas, o ne kaimynas, bendradarbė ar pažįstama. Todėl gera išeitis, kad savijautą pagerinti gali ne tik  „sunkioji artilerija“, bet ir specialiai GERL ir ezofagito simptomams mažinti sukurti medicininiai produktai. Tokie yra Refluxaid tabletės ir sirupas, kurių sudėtyje esančios medžiagos greitai ir ilgam neutralizuoja mums ramiai gyventi neleidžiančią druskos rūgštį. Refluxaid preparatų sudėtyje esanti patentuota veiklioji medžiaga - magnio alginatas - ir išskirtinio poveikio sudėtinės dalys (anyžiaus, pankolio, vaistinių ramunėlių levandų ir liepžiedžių ekstraktai) sudaro patikimą ir ilgalaikį mechaninį barjerą, sulaikantį skrandžio rūgštis. Didelio klampumo magnio alginatas, išgaunamas iš rusvųjų jūros dumblių, suformuoja patikimą užkardą rūgščiam skrandžio turiniui.

Šio produktų sudėtyje nėra natrio, bikarbonatų, genetiškai modifikuotų organizmų, gluteno, cukraus ir laktozės, todėl jie maksimaliai saugūs.