Nesvarbu ar už lango ankstyvas pavasaris, ar jau vėlyvas ruduo plėšo paskutinius lapus nuo medžių, erkės tyko dar šalnos nepakąstų augalų tankmėje. Kaip apsisaugoti nuo šių kraujasiurbių ir apsisaugoti nuo klastingų pernešamų ligų.

Ar esate gamtos mylėtojas ir neįsivaizduojate savo laisvalaikio be išvykų į gamtą? O jau ir grybų sezonas artėja, kaipgi nevažiuoti į miškus, neieškoti puikių rusvaskrybėlių baravykų, nesimėgauti paskutiniais vasaros spinduliais ir neišvalyti tiek savo plaučių, tiek minčių pabėgus giliai į miškus nuo visos civilizacijos? Taigi ką turėtume žinoti vykstant į gamtą, kad netektų išvykos pabaigti ligoninėje.

Apranga.

Labai svarbu tinkamai pasirinkti rūbus ir avalynę. Vykdami į gamtą, ypač mišką, rinkitės šviesius, kūną dengiančius rūbus. Mūvėkite ilgas kojines, į jas sukiškite kelnes, kad neliktų atvirų odos plotų. Mūvėkite botus, jie apsaugos ne tik kraujasiurbių, bet ir nuo skaudžių spygliuočių spyglių, šiukšlių, ar... gyvačių. Rinkitės ilgus marškinėlius, kurie dengtų tiek nugarą, pilvą, tiek krūtinę ir rankas. Marškinėlius taip pat sukiškite į kelnes, kad neliktų neuždengtų vietų. Nepamirškite ir skrybėlės.

 

Natūralios apsaugos priemonės. Tai viena veiksmingiausių, pigių prevencijos priemonių, norint apsisaugoti nuo erkių. Vertinantiems natūralumą, siūloma įsigyti įvairių natūralių, augalinių ekstraktų pagrindu pagamintų repelentų. Jie ne tokie stiprūs kaip cheminiai, tačiau yra pakankamai patikimi. Jų veikimo laikas – iki 6val. Pagrindinė veiklioji medžiaga, dažniausiai būna citrininis eukaliptas, arbatmedis, gvazdikėliai, levandos ar citrusiniai vaisiai. Jų eteriniai aliejai yra itin ekstraktyvūs, tad atbaido bet kokius kraujasiurbius. Beje, ar žinojote, kad actas taip pat yra natūralus repelentas?

Cheminiai repelentai
Pagrindinė veiklioji cheminių repelentų medžiaga yra DEET (dietiltoluamidas). Priemonėmis, turinčiomis sudėtyje šios medžiagos reikia padengti odą bei drabužius ir pakartoti šią procedūrą kas keletą valandų. Jei išsimaudėte ežere ir toliau keliausite į gamtą, taip pat reikėtų pakartotinai pasitepti priemone.

Skiepai.

Skiepai – bene vienintelė priemonė, kuri apsaugos nuo didelės tikimybės susirgti įvairiomis, erkių pernešamomis ligomis. Vakcina atliekama du kartus mėnesio – trijų bėgyje. Po šios vakcinos imunitetas erkiniam encefalitui susiformuoja vieniems metams, tad skiepytis reikėtų kasmet žiemos pabaigoje ar tik atkeliavus ankstyvam pavasariui.

 

Ką daryti, jei jau įsisiurbė erkė?

O ką daryti, jei vis tik radote pūpsinčią, Jūsų kraujo pririjusią erkę? Pirmiausia – nepanikuokite. Nebandykite krapštyti erkės nagais, nes galite nulaužti tik jos kūną, o galva pasiliks. Taip pat netepkite odos erkės įkandimo vietoje riebalais – erkė pradės dusti ir išskirs visą savo turinį, taip padidindama tikimybę užsikrėsti pernešama liga.
Skubėkite į ligoninę, šeimos gydytoją arba vaistinę. Vaistinėje galite įsigyti įvairių aerozolinių preparatų erkėms šalinti, kurie padeda sumažinti tikimybę užsikrėsti infekcinėmis ligomis, po erkės pašalinimo (pvz.: TIC-OFF). Taip pat įsigykite sterilias žnyples ar pincetą erkei ištraukti.

Jei erkę ištraukėte patys, vis tiek būtų puiku, jei nuvyktumėte pasikonsultuoti su gydytoju, jis gali išrašyti vaistų, kurie iškart veiks organizmą priešuždegimiškai ir sumažins riziką susirgti.

Būkite atsargūs, bet nebijokite leisti laiko gamtoje.