„Geležinė sveikata“

ne vien spalvingas posakis.

Vaizdingai kalbėdami apie puikią sveikatą ir gerą savijautą, dažnai pasitelkiame antraštėje paminėtą posakį. Tačiau taip sakydami, vargu ar galvojame apie mūsų organizme esančią mineralinę medžiagą, be kurios organizmo funkcionavimas taptų neįmanomas: žmogaus organizme yra maždaug 4-5 gramai geležies, būtinos tam tikrų fiziologinių funkcijų užtikrinimui.

 

Didžiausia organizmo geležies dalis (maždaug 60 proc.) yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Čia ji atlieka nepamainomą funkciją, tai yra perneša deguonį į visas mūsų kūno ląsteles. Todėl nesunku suprasti, kad dėl jos stokos pirmiausiai sutrinka normali deguonies apykaita audiniuose. O siekdamas palaikyti svarbiausias funkcijas, mūsų organizmas didesnį kraujo srautą nukreipia būtent į juos, taip nukenčia kiti „mažiau svarbūs“ organai ir jų sistemos. Šie tariamai „nesvarbūs“ organai ar jų sistemos - oda, gleivinės, dantenos, akių baltymai - tampa balkšvi, sulėtėja plaukų ir nagų augimas. Tam, kad svarbiausi organai gautų pakankamai deguonies ir kitų maisto medžiagų, širdžiai tenka didesnis krūvis, padažnėja kvėpavimas (ypač fizinio krūvio metu). Dėl nuolatinės deguonies stokos smegenyse, žmogus tampa mieguistas, sutrinka jo emocinė būklė, pablogėja protinės galios. Ilgainiui dėl geležies trūkumo gali paūmėti ir tam tikros lėtinės ligos.

 

Apie geležies poreikį

 

Geležies poreikis kiekvieno žmogaus organizme individualus ir priklauso nuo daugybės veiksnių. Jei reikėtų apibendrinti, tai vyrų organizmui per dieną reikia gauti iki 10 mg geležies, vaisingo amžiaus moterims, sparčiai augantiems vaikams, paaugliams – beveik dvigubai daugiau. Daugiau geležies moterims reikia dėl specifinių fiziologinių organizmo funkcijų: menstruacijų, nėštumo, kūdikio žindymo. Paprastai dėl geležies stokos labiausiai kenčia vaikai ir paaugliai, neatsilieka ir vaisingo amžiaus moterys. O vyrai, kurių organizmui geležies reikia mažiau, šio mineralo trūkumą patiria rečiau.

                     

Geležies atsargas reikia nuolat papildyti

 

Kiekvieną dieną sveiko žmogaus organizmas praranda maždaug 1 mg geležies. Moterys daug geležies netenka menstruacijų metu. Todėl siekiant palaikyti normalią geležies koncentraciją organizme, jos atsargos turi būti papildomos su kasdieniu maistu. Geležies yra daugelyje įprastų maisto produktų, taigi atrodytų, kad organizmas jos neturėtų stokoti. Tačiau žmogaus organizmas pasisavina vos dešimtąją dalį su maistu gaunamos geležies, nes geriausiai žmogaus organizmas pasisavina dvivalentę geležį, kuri yra gaunama su gyvulinės kilmės produktais. Augaliniuose maisto produktuose esančios trivalentės geležies pasisavinimui būtinos organinės rūgštis (pavyzdžiui, askorbo rūgštis). Jei maiste askorbo rūgšties (arba vitamino C) nepakanka, trivalentės geležies, esančios augaliniuose produktuose, organizmas nepasisavina. Reikia neužmiršti, kad geležies pasisavinimą sumažina ją surišantys daug ląstelienos ir skaidulų turintys maisto produktai, taip pat kava, arbata, koka kola ir panašūs gėrimai. Be to, labai didelis kiekis šviežiuose maisto produktuose esančios geležies prarandamas ruošiant maistą: dėl terminio apdorojimo susidaro organizmo nepasisavinami geležies junginiai. Įvertinus visus šiuos veiksnius, tampa gerokai aiškiau, kodėl toks didelis skaičius vaikų, paauglių ir suaugusių žmonių patiria ilgalaikį geležies stygių.

 

Kaip palaikyti reikiamą geležies koncentraciją organizme?

 

Jei su maistu gaunamos geležies nepakanka, mitybą praturtinti geležimi galima kitu būdu, pavyzdžiui, į pagalbą galima pasitelkti specialius maisto papildus su geležimi. Ieškant tokio maisto papildo, vertėtų atkreipti dėmesį į EuRho Vital Geležis plius folio rūgštis ir  B grupės vitaminai. O tėveliai, ieškantys geležies šaltinio savo mažyliams, turėtų vaistinėse ieškoti EuRho Vital FerroKids lašiukų.

Šių maisto papildų sudėtyje yra gerai organizmo pasisavinamos dvivalentės geležies. Taip pat sudėtyje yra ir vitamino C, kuris ne tik gerina geležies absorbciją, bet ir yra svarbus imuninės sistemos veiklai, normaliai energinių medžiagų apykaitai.

EuRho Vital Geležis plius folio rūgštis ir B grupės vitaminai maisto papildo sudėtis parinkta taip, kad jį vartojant organizmas gautų ne tik geležies, bet ir kitų kraujo elementų formavimo procesuose dalyvaujančių medžiagų.

  • Geležis svarbi normaliai raudonųjų kraujo kūnelių kraujodarai, hemoglobino susidarymui ir deguonies pernešimui organizme. Ji  atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese, svarbi normaliai energinių medžiagų apykaitai ir imuninės sistemos veiklai. Be to, geležis padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, svarbi normaliai pažinimo funkcijai.
  • Vitaminas C, esantis šio maisto papildo sudėtyje, ne tik gerina geležies absorbcija, bet ir padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Šis vitaminas svarbus imuninės sistemos veiklai, normaliai energinių medžiagų apykaitai. Taip pat vitaminas C reikalingas normaliai kraujagyslių, kremzlių, kaulų, dantų, dantenų, odos funkcijai.
  • Vitaminai B6 ir B12 yra svarbūs  normaliai raudonųjų kraujo kūnelių kraujodarai, homocisteino ir energinių medžiagų apykaitai, taip pat nervų sistemos veiklai ir psichologinei būklei palaikyti.

Vartojant  EuRho Vital geležis plius folio rūgštis plius B grupės maisto papildą po 1 kapsulę per dieną, gaunama daugiau kaip 100 proc. rekomenduojamos paros normos geležies, vitaminų B6 ir B12, vitamino C bei 100 proc. folio rūgšties. Jis rekomenduojamas suaugusiems ir vaikams tais gyvenimo atvejais, kai padidėja organizmo poreikis geležiai ir kitoms, normalią  kraujodarą palaikančioms, medžiagoms.