Antraštėje girdėtą frazę bent kartą kitą girdėjo visos mamos ir tėčiai. Taip į įprastą kalbą reiktų išversti ir nenumaldomą naujagimio verkimą. Nieko keista: vos tik kūdikiui gimus, prasideda savarankiškas jo virškinamosios sistemos funkcionavimas. Deja, šis procesas ne visuomet vyksta taip sklandžiai, kaip turėtų. Taigi apie pasitaikančius sutrikimus kūdikiai praneša skausmingai verkdami, o vyresni vaikučiai guodžiasi tėveliams dėl sopančio pilvelio. Visi žinome, jog pilvą suskausti gali bet kokio amžiaus žmogui, tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikus, o ypač kūdikius, ši bėda vargina itin dažnai.

 

                  Tėvelių „baubas“ -  pilvelio diegliai

Kūdikių pilvuko diegliai – didelis išmėgimas visiems tėveliams, ir nesvarbu, ar jie augina pirmagimį, ar tėvais tapo jau ne pirmą kartą. Kai po kiekvieno maitinimo, o ypač vakarais, kūdikis pradeda graudžiai verkti, namuose atmosfera „įkaista“: kas galėtų ramiai klausytis tokio atkaklaus skundo. Deja, iki šiol niekas tiksliai nenustatė, dėl kokių priežasčių pasireiškia šis negalavimas. Specialistai mano, jog pagrindinės kūdikių pilvuko dieglių priežastys kelios: nebrandi vegetacinės nervų sistemos veikla, ne visiškai susiformavusi žarnyno funkcija, silpnai išsivysčiusi geroji žarnyno mikroflora ir žarnyne besikaupiantis dujų perteklius. Dujų burbuliukai mechaniškai tempia žarnų sieneles, sukeldami spazminius pilvuko skausmus.   

 

                Kodėl mažyliui skauda pilvuką?

 

Paprastai kūdikių dieglių periodą išaugusį mažylį pirmieji pilvuko negalavimai užklumpa jam ėmus valgyti įvairesnį maistą, tai yra kuomet virškinamoji sistema turi prisitaikyti apdoroti daržoves, vaisius, kruopas, mėsą. Visada patariama į racioną įvesti tik po vieną naują produktą, kad, pasireiškus virškinimo sutrikimams ar odos bėrimams, būtų žinoma, kas juos sukėlė.

Mažylių pirmieji patiekalai yra įvairios daržovių tyrelės, grūdinių augalų košės, vaisiai, kokybiška mėsa. Mamos, suprasdamos tokio maisto naudą, stengiasi vaikutį maitinti kuo sveikesniu ir įvairesniu maistu. Tačiau mažylio organizmas ne visada palankiai reaguoja į tokį pagirtiną mamos norą: kartais net visai „nekalta“ raciono naujovė gali sukelti virškinimo sutrikimą. Tiesa, dažnai šie negalavimai nebūna sunkūs: vaikas ima viduriuoti arba viduriai užkietėja, atsiranda pilvo pūtimas, pasireiškia didesnis dujų išsiskyrimas.

Visi žinome, kad vaisiuose ir daržovėse gausu sveikatą palankiai veikiančių vitaminų, mineralinių ir kitų naudingų medžiagų. Štai, pavyzdžiui, kopūstas. Šią Lietuvoje užaugintą (taigi ir ekologišką) daržovę mamos labai dažnai naudoja daržovių tyrelių, troškinių, salotų ruošimui. Ir ne veltui – šioje daržovėje randama vitamino C, A, B1, B2, PP, kalio, fosforo, sieros, cholino, įvairių fermentų, ląstelienos. Pastaroji itin naudinga žarnynui, nes gerina peristaltiką, tačiau taip pat gali sukelti meteorizmą, kitaip tariant, vidurių pūtimą. Beje, tą patį galime pasakyti apie daugelį daržovių: pupeles, žirnelius, ropes, gūžinio kopūsto „giminaičius“ brokolius, kalafiorus ir t.t. Panašiai gali atsitikti ir valgant grūdų košes, kurios taip pat itin naudingos organizmui, tačiau kartais gali sukelti vidurių pūtimą. Nekalbėsime, apie retesnius atvejus, tai yra glitimo netoleravimą, kuomet tenka visai atsisakyti  glitimo turinčių produktų. Kartais vaikų dujų išleidimo dažnis ir kvapas (kuris, jei žarnyno bakterijų pusiausvyra normali, kvapo neturi) pakinta dėl žarnyne skaidomo maisto, kuriame per daug baltymų. Netgi dėl per didelio vaisių cukraus kiekio, esančio saldžiuose obuoliuose, kriaušėse, tyrelėse su fruktoze. Todėl mažylio arbatėlių geriau nesaldinti, o šviežias vaisių sultis rekomenduojama atskiesti vandeniu. Labai svarbu, kad tėvai mokytų vaikus maistą gerai sukramtyti, valgant neskubėti, nes šie dalykai taip pat svarbūs geram virškinimui ir maisto medžiagų pasisavinimui.

 

                             Kaip nuraminti mažylio pilvuką?

 

Jei pilvelį vaikučiui skauda dėl sutrikusio virškinimo, jame susikaupė dujų, mamos šiems negalavimams palengvinti dažnai pasitelkia nuo seno žinomas priemones - vaistingųjų augalų arbatėles. Vienas iš dažniausiai naudojamų vaistingųjų augalų, kurį žinojo ir mūsų senolės – kmynas. Kmyno vaisiai nuo seniausių laikų vartojami kaip žarnų peristaltiką stiprinantys, pilvo pūtimą, puvimo ir rūgimo procesus žarnyne slopinantys, skrandžio ir žarnyno spazmus atpalaiduojantys, apetitą žadinantys, vidurius normalizuojantys vaistiniai prieskoniniai augalai. Vienintelis nepatogumas, kad kmynų arbatą sudėtinga dozuoti, tad niekuomet neįmanoma tiksliai žinoti, kiek ir kokių biologiškai aktyvių junginių (eterinių aliejų, organinių rūgščių, flavonoidų, rauginių, mineralinių medžiagų ir kt.), esančių kmynų sėklose, patenka į žarnyną. Jei jų dozė per maža, kmynų arbata neduos laukiamų rezultatų. O per didelis šių junginių kiekis gali veikti nepalankiai, pavyzdžiui, sukelti vidurių užkietėjimą ar pan. Siekiant, kad mažylio pilvelis būtų visuomet ramus, vietoj namuose paruošto kmynų sėklų antpilo ar arbatėlės galima vartoti specialius Babyfen lašus. Pagrindinė veiklioji Babyfen lašų medžiaga - kmynų eterinis aliejus, kurį labai paprasta dozuoti ir lengva vartoti: vienam kilogramui kūno svorio rekomenduojama vartoti po 2 lašiukus preparato. Šie lašai ne tik efektyvus, bet ir visiškai natūralus produktas, kuriame nėra koncervantų, dažiklių ir cukraus. O tai, be abejo, sumažina įvairių nepageidaujamų reakcijų galimybę, kurios gali pasireikšti vartojant cheminės kilmės produktus.