Pati sąvoka ,,sveika gyvensena“ ir šiandieninis jos suvokimas ėmė kristalizuotis antroje praeito amžiaus pusėje. Tai buvo susiję su kardinaliais pokyčiais visuomenėje, kurie iš esmės pakeitė mūsų visų gyvenimą. Žmonės ėmė mažiau ir lengviau dirbti, gerokai sumažėjo jų fizinis aktyvumas, įsivyravo netinkamos mitybos įpročiai, dėl medicinos pažangos gerokai pailgėjo gyventojų amžius, blogėjanti ekologinė situacija ėmė nepalankiai veikti žmogaus sveikatą ir savijautą. Todėl ir atsirado poreikis rasti būdą, kaip sumažinti nepalankių veiksnių poveikį žmogaus organizmui. Galima sakyti, kad sveika gyvensena yra raginimas suvokti, jog žmogus yra gamtos dalis ir kvietimas grįžti prie savo šaknų.

                      Kalbant apie tai, ko galima tikėtis savo gyvenimą pakreipus sveikesne vaga, reikia prisiminti, kad nuo mūsų gyvensenos priklauso ne tik gera sveikata ir puiki savijauta, bet ir darbinis, socialinis, emocinis, seksualinis gyvenimas. Todėl turėtume bent jau pamąstyti kaip galėtume sau padėti.

 

                      Aktyvi fizinė veikla ir sportas

 

                      Apie tai, jog sportas naudingas sveikatai žino kiekvienas. Deja, tik nedaugelis ryžtasi aktyviai ir sistemingai sportuoti. Daugelis žmonių, nenorėdami nieko keisti savo gyvenime, teisinasi laiko stoka, pinigų trūkumu, nuovargiu ir pan. Tačiau kalbant apie sportą ir aktyvų laisvalaikį, visiškai nėra būtina kasdien devynis prakaitus lieti madingame sporto klube su asmeniniu treneriu. Gerai savijautai visiškai pakaktų, jei 30-60 min. per dieną užsiimtume aktyvia veikla. Ir visai nesvarbu, ar tai būtų rytinė mankšta, ar pabėgiojimas parke. Žinoma, užsiimant sportu nereikia prarasti sveikos nuovokos ir tam tinkamai pasiruošti: sportuojant padidėja kojų sąnariams, pėdoms tenkantis krūvis, todėl prieš pradedant sportuoti reikia pasirūpinti ne tik tinkmama apranga ir avalyne, bet ir specialiai sportuojantiems sukurtais Ironmman ortopediniais dėklais ir vidpadžiais. 

 

                      Racionalus mitybos planas

 

                      Kad ir kaip banaliai skambėtų, tačiau subalansuota mityba yra vienas iš kertinių stiprios sveikatos ir geros savijautos veiksnių. Planuojant mitybos strategiją, labai svarbu įvertinti savo organizmo poreikius. Savaime suprantama, jog čia svarbiausia – saikas ir racionalus mąstymas. Jokiu būdu negalima aklai pasiduoti liekninamųjų dietų madai: žmogaus organizmas su maistu turi gauti ne tik visus jam reikalingus vitaminus ir mineralus, bet ir svarbiausią statybinę medžiagą - baltymus. Tai ypač svarbu aktyviai sportuojantiems, nes baltymai yra pagrindinė visų ląstelų ir audinių sudėtinė dalis, jų pagalba reguliuojama normali organizmo veikla, kovojama su infekcijomis, vyksta sudėtingi medžiagų apykaitos procesai, sintetinami hormonai ir pan.

                      Idealu, jei savo mityba pavyksta taip subalsuoti, kad būtiną visaverčių baltymų kiekį organizmas gauna su kasdieniu maistu. Priešingu atveju reikėtų pagalvoti, kaip dienos racioną praturtinti statybinėmis ir energinėmis medžiagomis. Aktyviai sportuojantieji puikiai žino specialiai jiems skirtus maisto papildus, pavyzdžiui, prancūzų gamintojo Nutrisens Well  Being. Tačiau tai nereiškia, kad jų negali vartoti ir kiti aktyvia fizine veikla užsiimantys žmonės - juk iš tokios gausios pasiūlos tikrai galima išsirinkti labiausiai individualius poreikius atitinkantį produktą.     

 

                      Imuniteto stiprinimas

 

                      Visiems žinoma, kad organizmo imuninė sistema – pats geriausias mūsų sveikatos sargas. Todėl natūralaus imuniteto stiprinimas yra svarbi sveikos gyvensenos dalis, galima sakyti, netgi pagrindinis tikslas. Imuninės sistemos funkcijas palaiko ir stiprina tinkamas darbo ir poilsio režimas, racionali vitaminų bei mineralų turtinga mityba, aktyvi fizinė veikla, organizmo grūdinimas ir net pozityvi emocinė mūsų būklė. Todėl reikia individualiai įvertinti rizikos veiksnius, kurie gali sumažinti natūralų žmogaus organizmo atsparumą. Labai dažnai imuninė organizmo sistema nukenčia dėl tam tikrų biologiškai aktyvių medžiagų stokos. Taigi ir šiuo atveju gali būti labai naudingi specialūs imuninei sistemai skirti maisto papildai ar vaistingieji augalai. Jei žmogaus sveikatos būklė normali (o tuo galime įsitikinti apsilankę pas sveikatos priežiūros specialistą), tačiau jis vistiek jaučiasi pavargęs, skundžiasi  sumažėjusia fzinio krūvio tolerancija ir emociniu išsekimu, jam rekomenduojami augalai – adaptogenai, kitaip tariant, aktyvinantys, augalai, kurie padeda stimuliuoti ir tonizuoti organizmą. Aktyvinantiems augalams priskiriami ženšenis, eleuterokokas, radiolė, citrinvytis. Ir priešingai – jei žmogus jaučia nerimą, padidėjusį dirglumą, o tai taip pat išderina organizmo būklę ir silpnina imunitetą, jam rekomenduojami nervų sistemą raminantys augalai, pavyzdžiui, melisa, pasiflora, valerijonas ir pan. Jei kamuoja emocinis ir dvasinis išsekimas, o dėl jų padažnėjo peršalimo ligos – patartina pasitarti su specialistu, ir organizmą sustiprinti rausvažiedės ežiuolės pagalba.

 

                      Natūralioji organizmo mikroflora

 

Palyginti neseniai sužinota, jog žmogaus organizmo žarnyne nuolat funkcionuoja labai

sudėtinga mikroorganizmų sistema, kuri vadinama gerąją žarnyno mikroflora Šiuo metu pripažįstama, jog gerųjų bakterijų visuma drauge su žarnyno glei­vine mus apsaugo  nuo išorinių patogeninių mikroorganizmų, dalyvauja maisto medžiagų skaidyme, žarnyno gleivinės regeneracijos procesuose. Šios bakterijos dalyvauja palaikant natūralų organizmo imunitetą, nes gerųjų žarnyno mikrofloros gyventojų gyvybinės veiklos produktai pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, mažina žarnyno pH, modifikuoja žarnyne susidarančius toksinus, neleisdamos įsivyrauti patogeniniams mikroorganizmams, tame tarpe ir grybeliams. Deja, ši sudėtinga mikroekosistema“ lengvai pažeidžiama. Ją žaloja gyvenamosios aplinkos ekologinis užterštumas, netinkama mityba, įvairios ligos, alkoholis ir stresas. Todėl siekiant ją stiprinti ir palaikyti, rekomenduojami probiotikų papildai, pavyzdžiui, Yogurt forte kapsulės. Yogurt forte kapsulė ypatinga tuo, kad padengta specialiu apvalkalu, kuris suyra tik žarnyne, o sudėtyje esančios gerosios bakterijos apsaugomos nuo naikinamojo skrandžio rūgšties poveikio. 

 

          Emocinė higiena

 

Dvasinė žmogaus būsena yra svarbi sveikos gyvensenos dalis. Juk visi žinome, kad bloga emocinė savijauta trukdo mėgautis gyvenimu, racionaliai mąstyti, produktyviai dirbti ir tiesiog neleidžia gerai jaustis. Ilgainiui tai gali tapti rimtų sveiktos problemų priežastimi ir sugriauti socialinį žmogaus gyvenimą. Todėl reikia išmokti gyventi darnoje su savimi ir mus supančiu pasauliu. Ir nėra svarbu kokį kelią pasirinksime – jogą, meditaciją, meno terapiją, nervų sistemos veiklą palaikančius maisto papildus. Svarbiausia, kad pasiektume teigiamą rezultatą ir galėtume nuolat jaustis sveiki, gyventume aktyvų, naujų įspūdžių ir potyrių kupiną gyvenimą.