„Medicininiu požiūriu ji visiškai nepavojinga, bet moraliniu, estetiniu požiūriu – tai pasiutusiai sunki liga“, – taip apie baltmę, kitaip vadinamą vitiligo, atsiliepė ilgus metus padedantis savo pacientams ir bandantis įveikti šią ligą gydytojas dermatologas Nauris Grušauskas.

 

Melanocitų žūtis

Baltmė – dažniausiai prasideda nuo nedidelės baltos dėmelės bet kurioje kūno vietoje. Tokia dėmelė reiškia, kad sutriko melanino, suteikiančio odai atspalvį, gamyba. Ligai progresuojant, pažeisti melanocitai nyksta, depigmentacija didėja – baltų dėmių plotų daugėja, jie plinta po visą kūną. Pažeistų vietų skaičius, forma, dydis yra įvairūs, dėmių atsiranda bet kurioje kūno vietoje.

„Baisu, kad dažniausiai liga pažeidžia veido odą, plaštakas, krūtinę – vietas, kurios yra matomiausios, – sako gydytojas. – Pažiūrėkime į Maiklą Džeksoną – ligai išplitus, jis visiškai nusibalino odą, nes būti margam sunku net žvaigždei.“

 

Kas ir kodėl serga baltme

Baltme serga 1–2 proc. visos populiacijos. Ligos priežastys neaiškios. Baltmės kilmės teorijų yra daug: paveldimumas, neurogeninės hipotezės, teigiančios, kad įtampa gali sąlygoti melanocitų žūtį, sąsaja su kitomis ligomis, tokiomis kaip skydliaukės sutrikimai, piktybinė anemija, cukrinis diabetas, Adisono liga. Taip pat yra teigiančių, kad tai autotoksinė arba atoimuninė liga, kai oragnizmas pats naikina odą dažančias daleles.

 

Paskutinis mokslo žodis

„Jei teorijų, kodėl susergama baltme yra daug, tai veiksmingų gydymo metodų, priešingai, – apgailestauja gydytojas N. Grušauskas. – Tačiau pastarųjų 15 metų tyrimai parodė, kad baltme sergančių pacientų epidermyje sumažėja katalazės – fermento, dehidruojančio vandenilio peroksidą, – kiekis ir padidėja  laisvojo vandenilio peroksido koncentracija. Tyrimų rezultatai patvirtino, kad norint sėkmingai gydyti baltmę būtina pašalinti iš epidermio vandenilio peroksidą, taip pat būtinas saulės ultravioletinių spindulių poveikis.“

 

Be to, tyrimais nustatyta, kad baltme sergančio asmens organizme labai trūksta vitaminų B12, C ir E. Taip pat nepakanka mikroelementų – vario, seleno ir cinko.

Remiantis šiomis žiniomis, buvo sukurtas gelis ir tabletės Vitix.

 

 

Vitix gelis – iššūkis baltmei

Vitix gelio sudėtyje yra katalazės ir kitų fermentų, atkuriančių sutrikusią melanino gamybą pažeistose odos epidermio ląstelėse. Aktyvūs fermentai yra „uždaryti“ palmių aliejaus granulėse (mikrosferose), ir taip apsaugoti nuo vandens ir oro poveikio. Mikrosferos nuneša šiuos fermentus į baltmės pažeistas epidermio ląsteles.

 

„Iš tam tikros melionų rūšies (Cucumis melo) ekstrakto gaunamos veikliosios medžiagos ląstelėse suriša laisvąjį peroksidą. Mažinant jo kiekį, aktyvuojami melanocitai, – sako gydytojas. – Šį gelį būtina tepti būnant saulėje. Anksčiau jo naudojimo technologija buvo sudėtingesnė ir tik gydytojas galėjo parodyti, kaip teisingai užtepti, nepažeidžiant mikrosferų. Dabar viskas kur kas paprasčiau. Mano pacientai geresnių rezultatų pasiekė gelio poveikį sustiprindami Vitix tabletėmis.“

 

Vitix tabletės – poveikiui sustiprinti

Vitix tabletės – tai antioksidacinį poveikį turintis preparatas, kuriame, kaip ir gelyje, yra specifinių enzimų ir katalazės, taip pat įvairių vitaminų (C, E, B9, B12) ir mineralinių medžiagų (cinko, seleno, vario). Visos šios medžiagos mažina laisvųjų radikalų poveikį odoje. Tai ypač svarbu nykstant melanocitams.

 

Viticolor – maskuojamasis gelis

„Vasarą, kai įdegus odai dėmės itin išryškėja, patariu jas maskuoti specialiu geliu Viticolor. Jis tikrai pravers, kol dar neišryškėjęs gydomasis Vitix preparatų poveikis, – pastebi gydytojas. – Šio gelio dažomieji pigmentai sukurti specialiai depigmentuotai odai, todėl greitai suteikia atspalvį.“

 

Naujas ginklas kovojant su baltme

„Laisvąjį peroksidą naikinančių priemonių arsenalas gausėja, – džiugiai praneša gydytojas dermatologas Nauris Grušauskas. – Vitix ilgą laiką buvo vienintelis tokio pobūdžio ir kokybės preparatas. Tačiau visi esame skirtingi, mūsų oda į priemones skirtingai reaguoja. Kam nepakankamai veiksmingas buvo Vitix, siūlau pabandyti naują preparatą Vitiskin. Jo šiek tiek kitokia sudėtis, nors veikimo principas tas pats. Preparatas išleidžiamas purškiamo flakono pavidalu. Manoma, kad neturėdamos sąlyčio su oru katalazė ir dismutazė ilgiau išlaiko vandenilį surišančias savybes, todėl preparatas ilgiau išlieka veiksmingas.

 

Vilčių įveikti vieną paslaptingiausių odos ligų daugėja. Visiems pacientams noriu pasakyti, kad lėtinės ligos reikalauja kantrybės – poveikio nereikia tikėtis labai greitai. Kalbos, kad jei po šešių mėnesių priemonių vartojimo dar nėra rezultato, reikia nutraukti gydymą, yra nieko vertos. Pats turiu pacienčių, kurios buvo kantrios ir tik dėl savo kantrybės dabar gali džiaugtis rezultatais“, – ištvermės visiems palinkėjo gydytojas Nauris Grušauskas.