Štai tokia dviprasmiška antašte norėtųsi pradėti. Šiaip ar taip, apie nedidelių žaizdelių, nubrozdinimų, sumušimų, mėlynių priežiūrą ir gydymą dažniau kalbame šiltuoju metų laiku, kai vis daugiau laiko praleidžiame poilsiaudami gamtoje, pajūryje ar sodyboje, o kūną dengiantys lengvi drabužiai odos neapsaugo nuo mechaninių pažeidimų. Tad dabar pats laikas papildyti ištuštėjusias namų ir kelionines vaistinėles tvarsliava,  antiseptinėmis bei nedidelių žaizdų, mėlynių, kraujosrūvų gijimą skatinančiomis priemonėmis.

 

Trumpai apie žaizdas

 

Žaizda – minkštųjų kūno audinių sužalojimas, kuris sutrikdo jų vientisumą. Vieningos žaizdų klasifikacijos nėra. Medicinos specialistai žaizdas skirsto pagal pažeidimo plotą (jos gali būti taškinės, mažos, didelės), pagal sužalojimą sukėlusį mechaninį veiksnį (pjautinės, durtos, plėštos, kąstos ir t.t.), taip pat pagal žaizdos gilumą ir panašiai. Sumušimas – tai dėl stipraus mechaninio veiksnio sutrikdytas minkštųjų audinių vientisumas. Fizinės jėgos poveikyje pažeidžiamas poodinių audinių, raumenų vientisumas, sužalojamos smulkiosios kraujagyslės, dėl išsiliejusio kraujo paburksta ir patinsta aplinkiniai audiniai, susidaro hematoma ir odos pavirušiuje matoma mėlynė. Bet koks minkštųjų audinių pažeidimas sukelia skausmą ir diskomfortą. Be to, net ir pati menkiausia žaizdelė yra tarsi vartai, pro kuriuos į organizmą gali patekti infekcija. Tuomet žaizda ilgiau gyja, šlapiuoja, susiformuoja neestetiškai atrodančių randų. Todėl net ir menkiausią žaizdelę ar nedidelę mėlynę reikia tinkamai prižiūrėti ir gydyti. 

 

         Pirmoji pagalba susižalojus

 

Kalbant apie pirmąją pagalbą, labai svarbu objektyviai įvertinti sužeidimo ar sumušimo sudėtingumą. Jei nusprendžiama, kad trauma nekelia pavojaus sveikatai ir į gydymo įstaigą kreiptis nebūtina, reikia negaištant imtis veiksmų.

Susižeidus būtina nuplauti žaizdą švariu tekančiu vandeniu, lengvai ją nusausinti marliniu tamponu bei aptvarstyti. Tam paprastai pakanka paprasčiausio peistro. Jei žaizdelė gilesnė ir labiau kraujuoja, ją galima išplauti vandenilio peroksidu, kuris pasižymi stipriomis baktericidinėmis savybėmis ir mechaniškai ją išvalo. Kuomet žaizda užsitraukia, patartina pirmiausia jos kraštus, o pradėjus gyti - ir pačią žaizdelę, tepti specialiu odos atsinaujinimą palaikančiu tepalu.

Patyrus traumą – pirmoji ir nepamainoma priemonė yra sužalotos srities šaldymas. Žinoma, idealu, kai yra galimybė ant sumuštos vietos uždėti šalčio paketą. Tačiau jei po ranka tokio paketo nėra, tinkamos bet kokios priemonės, kurios padeda sušvelninti mechaninio smūgio padarinius. Nuslūgus pirmajai skausmo bangai, reikia imtis spartesnę susiformavusių kraujosrūvų, patinimo ir paburkimo rezorbciją skatinančių priemonių. Tam labai tinka tepalas su kalninės arnikos žiedais.

 

   Du didieji pagalbininkai jūsų vaistinėlėje

 

Kalbėdami apie žaizdų, sumušimų, mėlynių gydymą, būtinai turime aptarti du tepalus, padedančius lengviau įveikti nesunkių traumų padarinius. Tai – CICASTIM, raminantis ir atkuriantis kremas žaizdoms bei CICASTIM ARNICA, mažinantis mėlynes ir patinimus kremas. Dėl savo sudėties ypatumų šie kremai yra tobulas pasirinkimas, siekiant kaip galima greičiau atkurti sužalotų minkštųjų audinių vientisumą ir jų išvaizdą.

CICASTIM raminančio ir atkuriančio kremo žaizdoms sudėtyje esantys komponentai parinkti taip, kad kremas padeda valyti, raminti, švelninti bei greitai atkurti sudirgusią, pažeistą veido ir kūno odą bei suteikia optimalią jos apsaugą. Šio kremo sudėtyje esantis alantoinas pasižymi raminančiomis, drėkinančiomis, odos atsinaujinimą skatinančiomis savybėmis, vitaminas E pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, ramina odą, sorbitolis turi visuotinai pripažintų drėkinamųjų savybių, o chlorheksidino digliukonatas – vienas iš dažniausiai naudojamų antiseptikų.

CICASTIM raminantis ir atkuriantis kremu žaizdoms rekomenduojama 1-2 kartus per dieną patepti sritį aplink žaizdą, o žaizdai užsitraukus - ir ją pačią.

CICASTIM ARNICA mažinančio mėlynes ir patinimus kremo sudėtyje yra kalninės arnikos, kurios žiedų ištrauka nuo seno vartojama įvairių tautų medicinoje. Šio vaistingojo augalo gydomąsias savybes pripažista ir šiuolaikinė tradicinė medicina - šie geltonžiedžiai augalai kaupia veikliąsias medžiagas, kurios slopina bakterijų ir grybelių dauginimąsi, uždegimą, malšina skausmą bei sukelia antireumatinį poveikį. Todėl arnikos preparatai rekomenduojami esant sumušimams, išnirimams, patempimams, suspaudimams, nušalimams, kraujosrūvoms, kraujotakos sutrikimams, venų ligoms. Paprasčiau tariant, visais tais atvejais, kai reikia, kad sparčiau rezorbuotųsi susikaupęs kraujas ir kiti oprganizmo skysčiai. Patyrus traumą ir „įgijus“ mėlynę, rekomenduojam švelniais, masažuojamaisiais judesiais kelis kartus per dieną pažeistą sritį tepti nedideliu kiekiu  CICASTIM ARNICA kremu. Šį kremą galima naudoti ne tik siekiant atsikratyti mėlynių ant viso kūno - juo galima tepti net veido sritį.