
Probiotikų nauda: nematomi organizmo draugai
Gera mūsų savijauta priklauso nuo įvairių veiksnių. Vieni jų susiję su aplinka, kiti – su paties organizmo ypatybėmis. Tam, kad jaustumėmės puikiai, didelės įtakos turi mikroflora. Probiotikai – tai vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra gerųjų bakterijų. Šie mikroorganizmai padeda mums ne tik virškinti, bet ir kovoti su ligomis.
Ką veikia bakterijos?
Visi mūsų naudojami daiktai yra nusėti plika akimi nematoma gyvybe. Vienos mikroorganizmų rūšys yra mums palankios, netgi būtinos. Kitos – priešingai, žalingos, galinčios sukelti labai liūdnų pasekmių. Mokslininkai teigia, kad mūsų pačių kūne slypi net 1–3 kilogramai mažyčių gyventojų. Vien virškinamajame trakte yra bent du šimtai jų rūšių. Tačiau tokia gausa neturėtų gąsdinti. Teigiama, kad naudinga bakterijų ir žmogaus draugystė tęsiasi jau ne vieną tūkstantmetį.
Dalis mūsų kūne esančių bakterijų kovoja vienos su kitomis. Tokiu būdu užtikrinama gera mūsų sveikata. Tačiau ne visuomet pavyksta išlaikyti tinkamą pusiausvyrą tarp naudingųjų ir žalingųjų mikroorganizmų. Tokia problema ypatingai išryškėjo pastarąjį šimtmetį. Jei papildomai nevartojami probiotikai, mus žymiai smarkiau veikia stresas, labiau kenčiame nuo aplinkos taršos, netinkamos mitybos, žalingų įpročių.
Dėl šių priežasčių kur kas dažniau kamuoja neaiškus nuovargis, įvairios kilmės alergijos, lėtinės ligos, prasta psichologinė savijauta. Nerimą kelia ir dažnos infekcijos, uždegimai, autoimuniniai sutrikimai. Galima visų šių problemų priežastis – disbiozė, mikrofloros sudėties ar savybių pakitimai. Ją gali lemti ne tik pakitę gyvensenos įpročiai, bet ir netinkama mityba, sutrikusi hormonų pusiausvyra, antibiotikų vartojimas. Tokiu atveju sergame dažniau ir sunkiau įveikiame net paprastus ligų sukėlėjus.
Kada reikia probiotikų?
Viduriavimas, jo metu apimantis silpnumas – daugeliui pažįstama būklė. Gydytojo paskirti ar pačių parinkti probiotikai padeda išvengti šių nemalonių pojūčių. Tinkamai vartojamos gerosios bakterijos sumažina pilvo pūtimą, žarnyne esančio maisto rūgimą, puvimą. Šiandien galima rinktis įvairius produktus su probiotikais. Tačiau pasirinkus preparatą iš vaistinės galite būti ramus dėl papildų saugumo ir efektyvumo. Žinoma, šiuo atveju svarbi ir pati viduriavimo priežastis. Tik ją nustačius ir pašalinus galima tikėtis puikaus probiotikų poveikio.
Probiotinės bakterijų kultūros naudingos ir imuniteto stiprinimui, kovai su parazitais. Gausios jų kolonijos sukuria rūgštinę žarnyno terpę. Ji ne tik naudinga virškinimui, bet ir yra netinkama kenksmingiems mikroorganizmams gyventi. Dėl gerųjų bakterijų daug rečiau susiduriame su infekcijomis, peršalimo ligomis, alergijomis. Be to, jos pagreitina reikalingų vitaminų gamybą organizme. Tyrimų rezultatai atskleidžia, kad nuo gerųjų bakterijų priklauso netgi ilgaamžiškumas. Tinkamai dozuojami probiotikai padeda atsikratyti toksinų, todėl galime mėgautis geresne sveikata.
Kokius probiotikus rinktis?
Dėl minėtų priežasčių, apie probiotikų vartojimą verta pasvarstyti tiems, kurie patiria stiprų stresą, dažnai kenčia dėl virškinamojo trakto sutrikimų. Šie preparatai naudingi ir kamuojamiems alergijų, netgi ginekologinių ligų. Tačiau prieš renkantis probiotikus derėtų daugiau jais pasidomėti. Šią bakterijų kategoriją sudaro skirtingos kultūros.
Dalis jų gerina virškinimą ir išskiria specifines antimikrobines medžiagas. Kita dalis konkuruoja su kitomis rūšimis ir taip sunaikina žalingus mikroorganizmus. Esama ir tokių probiotikų, kurių vartojimo paskirtis – pripratinti mūsų organizmą kovoti su tam tikros ligos sukėlėjais. Tokie preparatai veikia panašiai, kaip skiepai. Po kurio laiko šios bakterijos palieka kūną natūraliu būdu.
Geriausi probiotikai pasirenkami su gydytojo ar vaistininko pagalba. Internetinėje vaistinėje vaistas.lt galite sužinoti išsamią preparatų sudėtį, poveikį, pasinaudoti patrauklia nuolaida ir pasirūpinti net mažiausių šeimos narių sveikata. Po tinkamai parinktų, patogiai vartojamų probiotikų kurso prastą savijautą galima tiesiog pamiršti. Tai – lengvas kelias į geresnę sveikatą.